Bolhairtás – irtó jó tippek

Ha elege van a hívatlan potyautasokból, amelyek vérszívásukkal megkeserítik kedvenceik életét, íme pár jó tipp a bolhairtás vagy – távoltartás érdekében:

Cicából kezelés után kihullott bolhák

  1. Konzultáljon állatorvosával a bolhairtásról!

    Nem csak pénzt akar lehúzni Öntől, tényleg sokkal több tapasztalata van az adott környék bolhapopulációjával kapcsolatban, mint Önnek, vagy a szomszédnak, aki kipróbált már valamit. Egyszer. Vagy egyszer sem, csak hallotta az unokatestvére anyósától.
    Már meglévő bolhásságnál valószínűleg nem lesz elég a bolhairtás az állaton, azt a környezetre is ki kell terjeszteni!

  2. Állatpatikából, állatorvosi rendelőből, vagy nagyon megbízható tudású kereskedőtől szerezzen csak be bolhairtót!

    Egy állatkereskedésben egyszer a szemem láttára akartak eladni egy kutyára való bolhairtót macskákra, mondván, hogy ez a legolcsóbb, ossza el a cicák közt. Közbelépésemmel megmentettem pár cicát a bő nyálzással, idegességgel, rekedt nyávogással, fájdalmas rángógörcsökkel, és végső esetben akár halállal járó mérgezéstől. Nem mindenhol áll azonban Ön mögött a sorban egy épp arra járó állatorvos… Másik esetben egy élelmiszerlánc egyik boltjában beszerzett bolhairtó készítmény használata után hoztak be hozzánk egy macskát. A bolhái köszönték, jól voltak, ellenben a cica nyakbőre igencsak kipirult és kisebesedett az olajos folyadék rákenése után.

  3. A bolhairtás megkezdése előtt olvassa el a használati utasítást, mielőtt alkalmazza az adott szert!

    Csak a feltüntetett állatfajnak, azon belül is kisállata korának és testsúlyának megfelelő adagot adjon! Nem érdemes elosztogatni egy nagy testű kutyára ajánlott készítményt több kistestűre, ugyanis a bolhairtókon súlyhatárokat tüntetnek fel, de valójában testfelületre kellene számolni a ható- és vivőanyagot. Csak éppen könnyebb azt megadni, hogy 20 kilós kutyának, minthogy mondjuk „300 négyzetcentiméternyi testfelületre”. Négy 5 kilós állatnak azonban nem akkora a testfelülete összeadva, mint egy 20 kilósnak.

  4. Ne spóroljon a hatóidő kihúzásával sem!

    A bolháknak elég egy-két „védtelen nap” is, és kedvencét benépesítik. Kiirtásuk pedig szaporaságuk miatt nehezebb, mint távoltartásuk. Nem beszélve az addigra már okozott egészségkárosító hatásukról (viszketés, idegesség, fertőzések, súlyos esetben fáradékonyság, vérszegénység, legyengült szervezet esetében pedig – pl. kölyökkutyák, – macskák, vagy idősebb, beteg állatok – akár halál is). Kora tavasztól késő őszig, sőt még enyhe télen is számolni kell bolhákkal – legyen kedvence védett folyamatosan!

  5. Használjon olyan szert lehetőség szerint, amely nem csak a kifejlett példányokra hat, hanem a petékre, lárvákra is!

    Vagy ezt akár több készítmény kombinálásával is el lehet érni. Illetve azt is érdemes figyelembe venni, hogy a bolhák galandférget is terjeszthetnek, tehát a bolhairtásnál rögtön érdemes férget is hajtani. Sőt, létezik már olyan (vényköteles) cseppentős készítmény is, ami mindezt egyben tudja.

  6. Rácseppentős (spot on) készítmények használata előtt és után 3-3 napig ne fürössze kedvencét!

    A samponos fürdetés során ugyanis lemossuk a bőrnek azt a lipidrétegét, amely szükséges a hatóanyag megfelelő elosztásához. A cseppeket érdemes a szőrt széthúzva a tarkótájékra csepegtetni, hogy ne tudja lenyalni az állat. Ezek általában melegvérűekre ártalmatlanok. Némi rossz szájízt és nyálzást azonban spórolhatunk ezzel a kis kotnyelesnek, nem beszélve a kellő mennyiségű hatóanyag biztosításáról, amit, ha lenyal, „belülről” nem fog hatni.

  7. Ha kutyája/macskája túl gyakran vakaródzik, ellenőriztesse állatorvossal,

    mert a bolha sokkal gyakoribb ok a viszketegségre, mint bármi más! Az, hogy nem látszik elsőre, nem azt jelenti, hogy nincs is ott.

    Bolhaürülék a szőrben. A bolha nem mindig látható.

  8. Ne csak állatára gondoljon, hanem a környezetére is, ha hatékonyan szeretne megszabadulni a bolháktól!

    Vagyis a bolhairtás nem csak az állaton zajlik. Csak a felnőtt bolhák élősködnek az állaton, fejlődési alakjaik – pete, lárva, báb – a környezetben fejlődnek.
    Mossa ki (ha lehet, 90 fokon) kedvence takaróját, fertőtlenítse fekhelyét, kutyaházát erre alkalmas készítményekkel (léteznek a környezeti tárgyakra fújható spray-k)! Porszívózzon gyakran, főleg az olyan helyeken, ahol por és állatszőr együtt lehet jelen, mert ezek melegágyai a bolhapetéknek, – lárváknak (és ne felejtse el ezután gyorsan cserélni a porzsákot – ez ráadásul a háziporatkák miatt sem hátrányos, hisz a jó öreg porzsák a legkiválóbb nyaralóhely ezeknek a kis lényeknek)!

Ha ezeket az egyszerű tanácsokat követi, a bolhairtás hatékony lesz,  Ön pedig bolhamentes állat(ok) boldog tulajdonosa lesz, és nem kell aggódnia a kellemetlen „vendégek” miatt.

 

Dr. Demjén Zsófia

állatorvos

Időpontegyeztetés az Arivet Kisállatrendelőbe: http://www.arivet.hu/kapcsolat/

Dr. Demjén Zsófia (17 Posts)

Dr. Demjén Zsófia vagyok, állatorvos, állategészségőr, az Arivet Kisállatrendelő és Állatpatika vezető állatorvosa.


Vidd hírét!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .