A műtétekről

Az Arivet Kisállatrendelőben elsősorban lágyszervi műtéteket (ivartalanítás, bélelzáródás, daganatok eltávolítása, sebvarrás) végzünk. Ezekre a külön műtőnkben kerül sor.

Műtét során az állattulajdonos nem tartózkodhat a műtőben, több okból sem. Az egyik, hogy itt a sterilitás szabályait be kell tartani, amit egy laikus sokszor a legnagyobb jószándék ellenére sem tud 100%-ig teljesíteni. A másik ok pedig az aggodalom. Amikor állatunkat műtik, egész más lelkiállapotban vagyunk, mint máskor, még akkor is, ha egyébként nem okoz gondot pl. a vér látványa. Ez a feszültség átragadhat az állatra is, és tapasztalataink szerint ez negatív irányba befolyásolja az altatás minőségét, sőt, akár veszélybe is sodorhatja ezáltal az egészségét. A harmadik ok pedig, hogy itt egy összeszokott csapat dolgozik ilyenkor. Egy laikus jelenléte, még ha nem is szól közbe vagy zavar kérdéseivel, akkor is megváltoztatja a teammunkát. Ezért nem engedjük az állattulajdonosokat a műtőbe műtétekkor.

A műtét előtt

Műtét előtt ne egyen!

Kutya, cica esetében fontos, hogy a tervezhető műtéti beavatkozásokra üres gyomorral érkezzen az állat. Erre azért van szükség, mert egyes altatószerekre hányingerrel reagálhatnak kedvenceink, és bódult vagy tudattalan állapotban a hányás nagyon veszélyes a félrenyelés lehetősége miatt. Mi azt szoktuk kérni, hogy az időpontja előtt egy órával vegyék el az ivóvizet is (addig ihat), eledelt pedig előző este ehet utoljára. Fontos, hogy ilyenkor nem kell „megtömni”, hogy előre felkészítsék a koplalásra (sőt, ezzel többet ártanak), hanem csak a szokásos adagját egye. A koplalás alól kivételt képeznek egyes betegségekben szenvedő állatok – pl. cukorbetegség, Cushing kór, súlyos fokú májbetegség. Ezért mindig fontos konzultálni a műtétek előtt valamelyik állatorvosunkkal, hogy vonatkozik-e az adott állatra valami külön szabály.

Műtéti előkészítés

Általában vénakanül behelyezése után vénába juttatjuk a fájdalomcsillapító és altató hatású gyógyszereket. Az állattulajdonos eddig lehet bent az állattal a kezelőben. Ha valaki aggódós típus, még jobb, ha inkább ennél sincs már jelen, mert ahogy fent leírtuk, ez is sokat ronthat a kis páciens amúgy is kissé feszült hangulatán.

Ezután kutyáknak légcsőtubust helyezünk be. Macskáknál csak hosszabb műtéteknél alkalmazunk ilyet, mert tapasztalataink szerint több káros mellékhatása lehet, mint amennyi haszna, ezért inkább ún. altatómaszkot alkalmazunk. Mivel a műtéti anesztézia során állataink nyitott szemmel alszanak, a szaruhártya kiszáradásának elkerülése érdekében műkönnyet teszünk a szemükbe. Ezután a műtéti területen lenyírjuk a szőrt és megtisztítjuk a bőrt.

Műtét

Kezdődik a műtét

Az állatot altatógépre tesszük, amiből oxigén és isofluran altatógáz áramlik a tüdőbe. Ennek az a szerepe, hogy egyrészt a szervezet oxigénellátását javítsa,  így biztonságosabbá tegye az anesztéziát, másrészt fenntartsa az alvó, relaxált állapotot.

Pulzoximéterrel (vér oxigénszint telítettség mérővel) és vérnyomásmérővel kísérjük figyelemmel a légzés és a keringés hatékonyságát.

A beépített vénakanülön át infúziót adunk. Ennek a vérnyomás optimális fenntartásában és az állat folyadékháztartásának biztosításában van jelentősége.

Műtét után

A műtét befejezésekor a sebet általában egy védő spray-vel fújjuk le, hogy a bakteriális fertőzések esélyét ezzel is csökkentsük, illetve a gyulladást csökkentsük.

A műtött terület helyeződésétől függően alkalmazunk sebvédelmet. Ez lehet kötés, védőgallér vagy műtét utáni ruha. Ezekről beszélünk is az állattulajdonossal, mert rendkívül fontos, hogy a műtéti sebet az állat ne piszkálja, amennyire lehet, megvédjük azt. A népi bölcsességgel ellentétben a nyalogatás nem gyógyítja a sebet, hanem csak ront a helyzeten. Egyrészt mert az állat szájában lévő baktériumok a sebbe jutva gennyesedést idézhetnek elő. Másrészt pedig a nyalogatással eltávolodnak a sebszélek egymástól, ezáltal a gyors és szép elsődleges sebgyógyulás lehetetlenné válik.

A műtét során kapott erősebb, de rövidebb hatású fájdalomcsillapítók mellett az ébredéskor is adunk egy hosszabb hatásút (egy naposat). Általában még két napra valót adunk haza a tulajdonossal. Erre azonban nem mindig van szükség, ugyanis ha nem igényli az állat (nem bágyadt, étvágytalan), akkor nem szükséges beadni.

Általában másnapra vagy két nap múlva visszarendeljük a kis pácienst, hogy ellenőrizzük az állapotát és a seb gyógyulását.

Otthon

Mivel az altatáskor alkalmazott gyógyszerek a szervezet hőháztartását is kissé megzavarják, ezért nagyon fontos, hogy amikor hazaviszik a kedvencüket a műtét után, olyan zárt helyre tegyék le, amely tiszta, és megfelelő a hőmérséklete. Ez azért fontos, mert ugyan már felébredt állapotban adjuk haza a műtött állatot, előfordul, hogy ilyenkor még hosszabban pihennek, alszanak otthon, és ennek során lehűlhet a testük. A másik igen fontos szempont az elhelyezésnél, hogy biztonságos is legyen a hely. Pl. ha a cicának vagy kutyának szokása, hogy felugrik a kanapéra, akkor ez most ne legyen számára elérhető, ugyanis kissé kába állapotában ezúttal elvétheti az ugrást, leeshet, ami sérülés veszélyével jár számára.

Nagyon fontos, hogy gallérral semmiképp se engedjünk ki amúgy kijáró cicát sem, mert fennakadhat valahol!

Az altatószereket minden állat egyedileg tudja feldolgozni. Van, amelyikük már a rendelőből is úgy távozik a saját lábán, mintha nem is történt volna semmi, de van olyan is, amikor jobban megviseli őket a beavatkozás. Ennek oka lehet a hosszabb altatási idő, a nagyobb beavatkozás, a szervezet leterhelt állapota, de lehet egyedi érzékenység is. Tapasztalatunk szerint két fő csoport van: az egyikbe tartozó állatok mély álomba merülnek, és pihennek; a másikba tartozók viszont kissé izgatottak, esetleg járkálnak, nem találják a helyüket, panaszos, „éneklő” hangot adnak ki. Utóbbi általában az amúgy is nagyon aktív, nyughatatlan, stresszes állatoknál valószínűbb. Ez az állapot általában csak a műtét utáni éjszakát érinti, másnapra már jobban szoktak lenni, legfeljebb a gallér vagy a védőruha zavarja őket a mindennapos tevékenységeikben. Itt nem a fájdalomérzet okozza ezt az állapotot, hanem inkább a tudatzavaros állapot, amire ilyen nyugtalansággal reagálnak.

 

 

 

Vidd hírét!